2019 NSW Visual Arts Emerging Fellowship finalists announced

11 finalists selected for the $30,000 award supporting emerging talent in the state.

Words: Camilla Wagstaff

Eleven New South Wales artists join an esteemed list of finalist alumni for the NSW Visual Arts Emerging Fellowship, which has been supporting emerging talent in the state for more than 100 years.

Harriet BodyNick DoreyAmala GroomShivanjani Lal, Make or Break (Connie Anthes and Rebecca Gallo), Katy B PlummerJD ReformaLinda SokLeyla StevensShireen Taweel and Jelena Telecki are this year’s finalists for the $30,000 prize, offered by the NSW Government through Create NSW.

Now in its 23rd year at Sydney’s Artspace, the fellowship continues to define new generations of contemporary art practice for artists, audiences and collectors.

“The NSW Visual Arts Emerging Fellowship is one of the most anticipated annual exhibitions held at Artspace,” says the institution’s executive director Alexie Glass-Kantor. “Each year, the fellowship spotlights diverse approaches to artistic practice by some of the state’s most pioneering young artists – and this year is no exception.”

Glass-Kantor and curator Elyse Goldfinch will work closely with each of the artists through the development of the exhibition. One artist will be awarded the Fellowship at the opening night of the exhibition on Friday 15 November 2019.

Image: 2019 NSW Visual Arts Emerging Fellowship finalists: Harriet Body, Nick Dorey, Amala Groom, Shivanjani Lal, Make or Break (Connie Anthes and Rebecca Gallo), Katy B Plummer, JD Reforma, Linda Sok, Leyla Stevens, Shireen Taweel and Jelena Telecki.

READ MORE

A new home for Gold Coast arts

Opening this weekend, HOTA is sure to win the hearts and minds of locals and travellers alike.

Art Basel Hong Kong returns

Art Basel to present a virtual fair in tandem with physical show.

Nabilah Nordin represented by Neon Parc

Melbourne gallery Neon Parc adds Nabilah Nordin to its stable.

Telstra NATSIAA Finalists Announced

The 2021 iteration announces 65 Aboriginal and Torres Strait Islander finalists.