Calendar of Events
M Mon
T Tue
W Wed
T Thu
F Fri
S Sat
S Sun
99 events,
Jónsi: Hrafntinna (Obsidian)
Group Exhibition: Heavenly Beings, Icons of the Christian Orthodox World
Group Exhibition: Heavenly Beings, Icons of the Christian Orthodox World
Museum of Old and New Art (Mona) presents an exhibition of Christian Orthodox icons.
Jean-Luc Moulène: Jean-Luc Moulène and Teams
Jean-Luc Moulène: Jean-Luc Moulène and Teams
The Museum of Old and New Art (Mona) presents work by French artist Jean-Luc Moulène.
Group Exhibition: Wurrdha Marra
Group Exhibition: Wurrdha Marra
The Ian Potter Centre: NGV Australia presents a new ongoing group exhibition.
Margaret Olley, Laura Jones, India Mark and Mirra Whale: Light & Life
Margaret Olley, Laura Jones, India Mark and Mirra Whale: Light & Life
Tweed Regional Gallery presents work by Margaret Olley, Laura Jones, India Mark and Mirra Whale.
Mai Nguyễn-Long: Kôgábịnô
Group Exhibition: State of Abstraction
Group Exhibition: State of Abstraction
The Art Gallery of Western Australia presents a group exhibition.
Group Exhibition: The ARNDT Collection, From One World to Another
Group Exhibition: The ARNDT Collection, From One World to Another
The Shepparton Art Museum (SAM) presents an exhibition of works from The ARNDT Collection.
Lisa Gorman and Mirka Mora: To breathe with the rhythm of the heart
Lisa Gorman and Mirka Mora: To breathe with the rhythm of the heart
Warrnambool Art Gallery presents work by Lisa Gorman and Mirka Mora.
John Nixon: Four Decades, Five Hundred Prints
Group Exhibition: Sneakers Unboxed, Studio to Street
Group Exhibition: Sneakers Unboxed, Studio to Street
HOTA Gallery presents a group exhibition exploring the design and cultural journey of sneakers.
Louise Bourgeois: Has the Day Invaded the Night or Has the Night Invaded the Day?
Louise Bourgeois: Has the Day Invaded the Night or Has the Night Invaded the Day?
The Art Gallery of New South Wales presents work by Louise Bourgeois.
Grace Fayrer: Murmurs from Nowhere
Ian Gentle and Others: The Gentle Project
Ian Gentle and Others: The Gentle Project
Wollongong Art Gallery celebrates the life and legacy of artist Ian Gentle.
Emily Kam Kngwarray: Solo Exhibition
Emily Kam Kngwarray: Solo Exhibition
The National Gallery of Australia presents work by Emily Kam Kngwarray.
Katy B Plummer: Margaret and the Grey Mare
Katy B Plummer: Margaret and the Grey Mare
Casula Powerhouse Arts Centre presents work by Katy B Plummer.
Leanne Tobin: Memories Of Water
Eddie Abd: The unbearable right to see and be seen
Eddie Abd: The unbearable right to see and be seen
The Casula Powerhouse Arts Centre presents work by Eddie Abd.
Group Exhibition: giyawarra-nanha gulbalanha / disturbing the peace
Group Exhibition: giyawarra-nanha gulbalanha / disturbing the peace
Murray Art Museum Albury (MAMA) presents an exhibition featuring works form the NGA and MAMA collections.
Group Exhibition: HIGH FIVE!
Group Exhibition: HIGH FIVE!
Fondation Opale, located in Lens, Switzerland, presents a group exhibition.
Ann Thomson: Solo Exhibition
Telly Tuita: Tongpop’s Great Expectations
Telly Tuita: Tongpop’s Great Expectations
Campbelltown Arts Centre presents work by Telly Tuita, the first solo exhibition of the artist in Australia.
Group Exhibition: Outback Now
Group Exhibition: Outback Now
Delma Russell, Country House, 2021. Courtesy: the artist and Outback Regional Gallery, Winton. Outback Now is an interpretation of place fusing local talent and the Outback Regional Gallery collection. Five Winton creatives depict 'outback' through their choice of medium. Exhibited alongside and inspired by select artworks from the Outback Regional Gallery collection, this opportunity brings […]
Jenny Gill Schirmer: First Aid
Jenny Gill Schirmer: First Aid
Northern Rivers Community Gallery presents works by Jenny Gill Schirmer.
Group Exhibition: Darebin Art Prize 2024
Group Exhibition: Darebin Art Prize 2024
Bundoora Homestead Art Centre presents the Darebin Art Prize 2024.
The Geoff Raby Collection: In Our Time, Four decades of art from China and beyond
The Geoff Raby Collection: In Our Time, Four decades of art from China and beyond
NAS Galleries presents works from the Geoff Raby collection.
Group Exhibition: Archibald Prize 2023 Regional Tour
Group Exhibition: Archibald Prize 2023 Regional Tour
Goulburn Regional Art Gallery presents the Archibald Prize 2023 Regional Tour.
Alice Wormald: Window Fold
Louise Gresswell: Held Fragments
Ema Shin: Hearts of Absent Women
Sam Michelle: Half Full
John Reynolds: The moon and the flowers
Group Exhibition: Open Print Exchange
Group Exhibition: Open Print Exchange
Hurstville Museum & Gallery presents the Open Print Exchange, for the first time in Australia.
Group Exhibition: RAW24
Group Exhibition: RAW24
Murray Art Museum Albury (MAMA) presents a group exhibition, showcasing the best original artworks being produced by young people of the Murray region.
Rive Roshan: Internal Reflection
Ella Sutherland: Still Life With Argot
Yhonnie Scarce: The Light of Day
Yhonnie Scarce: The Light of Day
The Art Gallery of Western Australia presents work by Yhonnie Scarce.
Barbara Bolt: The Palette
Group Exhibition: Ngurruwarra/Derndernyin (stone fish trap)
Group Exhibition: Ngurruwarra/Derndernyin (stone fish trap)
NorthSite Contemporary Arts presents a group exhibition.
Selina Kudo: Conversations with My Barista (Real or Imagined)
Selina Kudo: Conversations with My Barista (Real or Imagined)
NorthSite Contemporary Arts presents work by Selia Kudo.
Elizabeth Barnett: Milk
Euan Macleod and Geoff Dixon: Facing Time, 50 Years
Euan Macleod and Geoff Dixon: Facing Time, 50 Years
NorthSite Contemporary Arts presents work by Euan Macleod and Geoff Dixon.
Steven Rhall and Sung Tieu: Statecraft
Steven Rhall and Sung Tieu: Statecraft
Monash University Museum of Art | MUMA presents work by Steven Rhall and Sung Tieu.
Alicia Frankovich: Spaces of Life
Giles Hohnen: New Paintings
Group Exhibition: SpotFire
Euan Macleod: The Zoo Part 1
Jeremiah Bonson, Serena Bonson and Chubasco Pascoe: Warraburnburn
Jeremiah Bonson, Serena Bonson and Chubasco Pascoe: Warraburnburn
Hugo Michell Gallery presents work by Jeremiah Bonson, Serena Bonson, and Chubasco Pascoe.
Justine Varga: Diffusion
George Byrne: Synthetica
Jeremy Eaton and Nicholas Smith: Dressings
Jeremy Eaton and Nicholas Smith: Dressings
La Trobe Art Institute presents work by Jeremy Eaton and Nicholas Smith.
Tony Albert: The Garden + Forbidden Fruit
Tony Albert: The Garden + Forbidden Fruit
Sullivan+Strumpf presents work and a curatorial project by Tony Albert.
Sarah Mufford: Fluttering on the Surface
Gaypalani Wanambi: Gaypalani
Erin Lawlor: Ariadne’s Thread
Richilde Flavell: Ok! Motherhood
Imbi Davidson: Spectrum
Rita Winiger: New Surroundings
Group Exhibition: Mind That Māori
Selina Foote: Bow
Gordon Walters: History
Group Exhibition: With Nature
Eden Menta: PHOTO 2024 presentation, The little things we fight for
Eden Menta: PHOTO 2024 presentation, The little things we fight for
Arts Project Australia presents work by Eden Menta.
Group Exhibition: 40/40 Project
Australian Society of Miniature Art: A Closer Look
Australian Society of Miniature Art: A Closer Look
Museum of Art and Culture, yapang, presents a group exhibition in collaboration with the Australian Society of Miniature Art.
Group Exhibition: ARTEXPRESS 2024
Group Exhibition: ARTEXPRESS 2024
Hazelhurst Arts Centre presents a group exhibition showcasing a selection of Higher School Certificate artworks.
Group Exhibition: First Class 23
Group Exhibition: First Class 23
Museum of Art and Culture yapang presents a group exhibition with work by students from Newcastle, Lake Macquarie, Central Coast and the Hunter.
Group Exhibition: Conversations in Space
Group Exhibition: Three Private Collections
Group Exhibition: Three Private Collections
Philip Bacon Galleries presents works from three private collections.
Group Exhibition: How we remember tomorrow
Group Exhibition: How we remember tomorrow
The University of Queensland Art Museum presents a group exhibition.
Bindi Men: Our Desert Stories
Bindi Men: Our Desert Stories
Vivien Anderson Gallery presents a group exhibition from Bindi Mwerre Anthurre Artists (NT).
Hugo Koha Lindsay: The Plimsoll Line
Hugo Koha Lindsay: The Plimsoll Line
Gow Langsford presents a new exhibition of works from Hugo Koha Lindsay.
Kent Morris: karta kartaka (pink cockatoo)
Maximilian Daniels: Slow the Leaf Falls
Carline McQuarrie: How deep into the earth we sink
Carline McQuarrie: How deep into the earth we sink
Jhana Millers Gallery presents a solo exhibition of woven works by Carline McQuarrie.
C. Moore Hardy: Life in black, white and pink
C. Moore Hardy: Life in black, white and pink
The National Art School presents work by C. Moore Hardy as part of Queer Contemporary.
Ash Keating: PRESSURE
Wanjun Carpenter: Look around (it’s not all roses)
Charlotte Haywood: MNEMONIC VEGETABLES
Ian Thomas: Dancing in the Moonlight
Group Exhibition: Jintulu, People of the Sun
Group Exhibition: Jintulu, People of the Sun
Lawrence Wilson Art Gallery presents a group exhibition.
Joan Ross and Caroline Rothwell: in the same boat
Joan Ross and Caroline Rothwell: in the same boat
Ngununggula presents work by Joan Ross and Caroline Rothwell.
Group Exhibition: ARTitecture, Artists Visioning the World Built by Man
Group Exhibition: ARTitecture, Artists Visioning the World Built by Man
Justin Art House Museum presents a group exhibition.
Dylan Jones: Line of Sight
Wanda Gillespie: Crossing the Rubicon
Brendan McGorry: Hero
Deborah White: Everlasting Happiness
Gordon Barney and Lorraine Daylight: Father and Daughter
Gordon Barney and Lorraine Daylight: Father and Daughter
Olsen Gallery, in association with Warmun Art Centre, presents work by father and daughter Gordon Barney and Lorraine Daylight.
Nani Puspasari: Childhood Cheeks, Grown-Up Madness
Nani Puspasari: Childhood Cheeks, Grown-Up Madness
Manningham Art Gallery presents work by Nani Puspasari.
Daniel Mudie Cunningham: Proud Mary
Daniel Mudie Cunningham: Proud Mary
Manly Art Gallery & Museum presents work by Daniel Mudie Cunningham.
Sarah Smuts-Kennedy: Rhythmical Relations
Mirdidingkingathi Juwarnda Sally Gabori and Ginger Riley Munduwalawala: All About Art, Counterpoint
Mirdidingkingathi Juwarnda Sally Gabori and Ginger Riley Munduwalawala: All About Art, Counterpoint
Alcaston Gallery presents works by Mirdidingkingathi Juwarnda Sally Gabori and Ginger Riley Munduwalawala.
wani toaishara: The Uncanny and The Magnificent
Group Exhibition: Language Exchange
Group Exhibition: Language Exchange
Fairfield City Museum & Gallery presents a group exhibition guest-curated by Amy Prcevich featuring eleven Australian artists, collectives, and creatives.
Liz Williamson: Weaving Eucalypts Project
Liz Williamson: Weaving Eucalypts Project
Wangaratta Art Gallery presents the Weaving Eucalypts Project, by Liz Williamson and her collaborators.
Miguel Aquilizan and Jessica Dorizac: Pilgrimage, Remote Animism & Ornamental Displacements
Miguel Aquilizan and Jessica Dorizac: Pilgrimage, Remote Animism & Ornamental Displacements
The Condensery presents work by Miguel Aquilizan and Jessica Dorizac.
Group Exhibition: Staging Oneself
Sancintya Mohini Simpson: ām / ammā / mā maram
Sancintya Mohini Simpson: ām / ammā / mā maram
The Condensery presents work by Sancintya Mohini Simpson.
99 events,
103 events,
Susan Stevenson: Ghosts in the Cement
Susan Wald: The Gathering
Stefania Riccardi: Ecology of Identity
Caroline Zilinsky: Exquisite Cadaver
108 events,
Crispin Akerman: Paintings
Yhonnie Scarce: PHOTO 2024 presentation, Shroud of Secrecy
Yhonnie Scarce: PHOTO 2024 presentation, Shroud of Secrecy
THIS IS NO FANTASY presents work by Yhonnie Scarce for PHOTO 2024.
Ulrica Trulsson: Midwinter Echoes
Group Exhibition: People,
Group Exhibition: People,
Nanda\Hobbs presents a group exhibition guest curated by NAS Director, Steven Alderton.
Lisa Reihana: Outakes
122 events,
Gareth Sansom: An Old Man’s Mixtape
Darren Sylvester: PHOTO 2024 Presentation, The Doom Buggies
Darren Sylvester: PHOTO 2024 Presentation, The Doom Buggies
Neon Parc presents work by Darren Sylvester as part of PHOTO 2024.
Bruce Nuske: Bruce Nuske with Khai Liew
Bruce Nuske: Bruce Nuske with Khai Liew
Samstag Museum of Art presents work by Bruce Nuske with Khai Liew.
Emil Cañita: At First I was Afraid
J Davies: PHOTO 2024 Presentation, In Case We Don’t Live Forever
J Davies: PHOTO 2024 Presentation, In Case We Don’t Live Forever
James Makin Gallery presents work by J Davies as part of PHOTO 2024.
Xiao Lu: PHOTO 2024 Presentation, The Dignity of Remembering
Xiao Lu: PHOTO 2024 Presentation, The Dignity of Remembering
MARS Gallery presents work by Xiao Lu for PHOTO 2024.
Group Exhibition: PHOTO 2024 Presentation, New Photographers
Group Exhibition: PHOTO 2024 Presentation, New Photographers
Daine Singer presents a group exhibition.
Group Exhibition: Only the future revisits the past
Group Exhibition: Only the future revisits the past
Centre for Contemporary Photography presents work by Marta Bogdańska, Omar Victor Diop, Nikki Lam, Tace Stevens and Stephanie Syjuco.
Lisa Tomasetti: PHOTO 2024 Presentation, Manifest
Lisa Tomasetti: PHOTO 2024 Presentation, Manifest
James Makin Gallery presents works by Lisa Tomasetti.
Emma Langridge: As is.
Benjamin Prabowo Sexton: PHOTO 2024 Presentation, A Timeless Watch
Benjamin Prabowo Sexton: PHOTO 2024 Presentation, A Timeless Watch
Daine Singer presents work by Benjamin Prabowo Sexton as part of PHOTO 2024.
Rosemary Laing: swansongs
Rosemary Laing: swansongs
Tolarno Galleries presents photographs and sculptural assemblages by Rosemary Laing.
Maissa Alameddine and Emily McIntosh: In Grief
Maissa Alameddine and Emily McIntosh: In Grief
Wangaratta Art Gallery presents works by Maissa Alameddine and Emily McIntosh.
Debra Phillips: PHOTO 2024 Presentation, Saline
Debra Phillips: PHOTO 2024 Presentation, Saline
Void_Melbourne presents work by Debra Phillips, as part of the PHOTO 2024 International Festival of Photography.
127 events,
Group Exhibition: Tales of Land and Sea
Group Exhibition: Tales of Land and Sea
Bundanon presents a group exhibition of three distinct projects.
Hiromi Tango: 花弁 Hanabira (Gentle Petal)
Hiromi Tango: 花弁 Hanabira (Gentle Petal)
The Museum of Brisbane presents a public installation by Hiromi Tango.
Group Exhibition: A Delicate Terrain
Group Exhibition: A Delicate Terrain
Tweed Regional Gallery presents a group exhibition featuring work from the Gallery collection.
Group Exhibition: Materiality…but not as we know it
Group Exhibition: Materiality…but not as we know it
Canberra Museum and Gallery presents a group exhibition.
David Harley: Moving Painting Works
117 events,
109 events,
Group Exhibition: Wonders of Hinton
Jónsi: Hrafntinna (Obsidian)
Group Exhibition: Heavenly Beings, Icons of the Christian Orthodox World
Jean-Luc Moulène: Jean-Luc Moulène and Teams
Group Exhibition: Wurrdha Marra
Margaret Olley, Laura Jones, India Mark and Mirra Whale: Light & Life
Mai Nguyễn-Long: Kôgábịnô
Group Exhibition: State of Abstraction
Group Exhibition: The ARNDT Collection, From One World to Another
Lisa Gorman and Mirka Mora: To breathe with the rhythm of the heart
John Nixon: Four Decades, Five Hundred Prints
Louise Bourgeois: Has the Day Invaded the Night or Has the Night Invaded the Day?
Emily Kam Kngwarray: Solo Exhibition
Katy B Plummer: Margaret and the Grey Mare
Leanne Tobin: Memories Of Water
Eddie Abd: The unbearable right to see and be seen
Group Exhibition: giyawarra-nanha gulbalanha / disturbing the peace
Group Exhibition: HIGH FIVE!
Telly Tuita: Tongpop’s Great Expectations
Group Exhibition: Outback Now
Group Exhibition: Darebin Art Prize 2024
The Geoff Raby Collection: In Our Time, Four decades of art from China and beyond
Group Exhibition: Open Print Exchange
Group Exhibition: RAW24
Rive Roshan: Internal Reflection
Yhonnie Scarce: The Light of Day
Group Exhibition: Ngurruwarra/Derndernyin (stone fish trap)
Selina Kudo: Conversations with My Barista (Real or Imagined)
Elizabeth Barnett: Milk
Euan Macleod and Geoff Dixon: Facing Time, 50 Years
Steven Rhall and Sung Tieu: Statecraft
Alicia Frankovich: Spaces of Life
Group Exhibition: SpotFire
Jeremiah Bonson, Serena Bonson and Chubasco Pascoe: Warraburnburn
Justine Varga: Diffusion
Jeremy Eaton and Nicholas Smith: Dressings
Tony Albert: The Garden + Forbidden Fruit
Sarah Mufford: Fluttering on the Surface
Gaypalani Wanambi: Gaypalani
Erin Lawlor: Ariadne’s Thread
Richilde Flavell: Ok! Motherhood
Rita Winiger: New Surroundings
Group Exhibition: Mind That Māori
Selina Foote: Bow
Group Exhibition: With Nature
Eden Menta: PHOTO 2024 presentation, The little things we fight for
Group Exhibition: 40/40 Project
Australian Society of Miniature Art: A Closer Look
Group Exhibition: ARTEXPRESS 2024
Group Exhibition: First Class 23
Group Exhibition: Conversations in Space
Group Exhibition: Three Private Collections
Group Exhibition: How we remember tomorrow
Bindi Men: Our Desert Stories
Hugo Koha Lindsay: The Plimsoll Line
Kent Morris: karta kartaka (pink cockatoo)
Maximilian Daniels: Slow the Leaf Falls
Carline McQuarrie: How deep into the earth we sink
C. Moore Hardy: Life in black, white and pink
Ash Keating: PRESSURE
Wanjun Carpenter: Look around (it’s not all roses)
Charlotte Haywood: MNEMONIC VEGETABLES
Ian Thomas: Dancing in the Moonlight
Group Exhibition: Jintulu, People of the Sun
Joan Ross and Caroline Rothwell: in the same boat
Group Exhibition: ARTitecture, Artists Visioning the World Built by Man
Dylan Jones: Line of Sight
Wanda Gillespie: Crossing the Rubicon
Brendan McGorry: Hero
Deborah White: Everlasting Happiness
Gordon Barney and Lorraine Daylight: Father and Daughter
Nani Puspasari: Childhood Cheeks, Grown-Up Madness
Daniel Mudie Cunningham: Proud Mary
Sarah Smuts-Kennedy: Rhythmical Relations
Mirdidingkingathi Juwarnda Sally Gabori and Ginger Riley Munduwalawala: All About Art, Counterpoint
wani toaishara: The Uncanny and The Magnificent
Group Exhibition: Language Exchange
Liz Williamson: Weaving Eucalypts Project
Miguel Aquilizan and Jessica Dorizac: Pilgrimage, Remote Animism & Ornamental Displacements
Group Exhibition: Staging Oneself
Sancintya Mohini Simpson: ām / ammā / mā maram
Susan Stevenson: Ghosts in the Cement
Susan Wald: The Gathering
Stefania Riccardi: Ecology of Identity
Caroline Zilinsky: Exquisite Cadaver
Crispin Akerman: Paintings
Yhonnie Scarce: PHOTO 2024 presentation, Shroud of Secrecy
Ulrica Trulsson: Midwinter Echoes
Group Exhibition: People,
Lisa Reihana: Outakes
Gareth Sansom: An Old Man’s Mixtape
Darren Sylvester: PHOTO 2024 Presentation, The Doom Buggies
Bruce Nuske: Bruce Nuske with Khai Liew
Emil Cañita: At First I was Afraid
J Davies: PHOTO 2024 Presentation, In Case We Don’t Live Forever
Xiao Lu: PHOTO 2024 Presentation, The Dignity of Remembering
Group Exhibition: PHOTO 2024 Presentation, New Photographers
Group Exhibition: Only the future revisits the past
Lisa Tomasetti: PHOTO 2024 Presentation, Manifest
Emma Langridge: As is.
Benjamin Prabowo Sexton: PHOTO 2024 Presentation, A Timeless Watch
Rosemary Laing: swansongs
Maissa Alameddine and Emily McIntosh: In Grief
Debra Phillips: PHOTO 2024 Presentation, Saline
Group Exhibition: Tales of Land and Sea
Hiromi Tango: 花弁 Hanabira (Gentle Petal)
Group Exhibition: A Delicate Terrain
Group Exhibition: Materiality…but not as we know it
David Harley: Moving Painting Works
111 events,
Lucy Culliton: The Easter Show
Martha Marlow: In the Shadow of the Stars
Martha Marlow: In the Shadow of the Stars
King Street Gallery on William presents work by Martha Marlow.
114 events,
Simon Blau: Removalist
Jackson McLaren: Solo Exhibition
Michael Morley: After the War
117 events,
Leah Fraser: The Thin Places
Sue Lovegrove: Water Sky
Lauren O’Connor: Two Moons
Rosalind Lemoh: Told. Retold. Untold.
120 events,
Tristan Chant: Alive with pleasure!
WH!P COLLECTIVE: Stories Of Light
Gurrundul Martwili: Lulumu
124 events,
Group Exhibition: Synergy, identity, portraiture and the moving body
Group Exhibition: Synergy, identity, portraiture and the moving body
Tweed Regional Gallery presents work by Atong Atem, Gerwyn Davies, Tim Georgeson and Sue Healey.
Matthew Browne: Moment of Tangency
Fiona Hall: Zero or Nothing
Group Exhibition: Landscape Tells the Way, Illawarra
Group Exhibition: Landscape Tells the Way, Illawarra
Wollongong Art Gallery presents a group exhibition, curated by Riste Andrievski.
110 events,
107 events,
Group Exhibition: Wonders of Hinton
Jónsi: Hrafntinna (Obsidian)
Group Exhibition: Heavenly Beings, Icons of the Christian Orthodox World
Jean-Luc Moulène: Jean-Luc Moulène and Teams
Group Exhibition: Wurrdha Marra
Margaret Olley, Laura Jones, India Mark and Mirra Whale: Light & Life
Mai Nguyễn-Long: Kôgábịnô
Lisa Gorman and Mirka Mora: To breathe with the rhythm of the heart
John Nixon: Four Decades, Five Hundred Prints
Louise Bourgeois: Has the Day Invaded the Night or Has the Night Invaded the Day?
Emily Kam Kngwarray: Solo Exhibition
Katy B Plummer: Margaret and the Grey Mare
Leanne Tobin: Memories Of Water
Eddie Abd: The unbearable right to see and be seen
Group Exhibition: HIGH FIVE!
Telly Tuita: Tongpop’s Great Expectations
Group Exhibition: Outback Now
Group Exhibition: Darebin Art Prize 2024
The Geoff Raby Collection: In Our Time, Four decades of art from China and beyond
Group Exhibition: Open Print Exchange
Group Exhibition: RAW24
Rive Roshan: Internal Reflection
Yhonnie Scarce: The Light of Day
Group Exhibition: Ngurruwarra/Derndernyin (stone fish trap)
Selina Kudo: Conversations with My Barista (Real or Imagined)
Elizabeth Barnett: Milk
Euan Macleod and Geoff Dixon: Facing Time, 50 Years
Steven Rhall and Sung Tieu: Statecraft
Group Exhibition: SpotFire
Jeremy Eaton and Nicholas Smith: Dressings
Sarah Mufford: Fluttering on the Surface
Richilde Flavell: Ok! Motherhood
Rita Winiger: New Surroundings
Group Exhibition: With Nature
Eden Menta: PHOTO 2024 presentation, The little things we fight for
Australian Society of Miniature Art: A Closer Look
Group Exhibition: ARTEXPRESS 2024
Group Exhibition: First Class 23
Group Exhibition: Conversations in Space
Group Exhibition: How we remember tomorrow
Bindi Men: Our Desert Stories
Kent Morris: karta kartaka (pink cockatoo)
Ash Keating: PRESSURE
Wanjun Carpenter: Look around (it’s not all roses)
Charlotte Haywood: MNEMONIC VEGETABLES
Ian Thomas: Dancing in the Moonlight
Group Exhibition: Jintulu, People of the Sun
Joan Ross and Caroline Rothwell: in the same boat
Group Exhibition: ARTitecture, Artists Visioning the World Built by Man
Wanda Gillespie: Crossing the Rubicon
Brendan McGorry: Hero
Deborah White: Everlasting Happiness
Gordon Barney and Lorraine Daylight: Father and Daughter
Nani Puspasari: Childhood Cheeks, Grown-Up Madness
Daniel Mudie Cunningham: Proud Mary
Sarah Smuts-Kennedy: Rhythmical Relations
Mirdidingkingathi Juwarnda Sally Gabori and Ginger Riley Munduwalawala: All About Art, Counterpoint
wani toaishara: The Uncanny and The Magnificent
Group Exhibition: Language Exchange
Liz Williamson: Weaving Eucalypts Project
Miguel Aquilizan and Jessica Dorizac: Pilgrimage, Remote Animism & Ornamental Displacements
Group Exhibition: Staging Oneself
Sancintya Mohini Simpson: ām / ammā / mā maram
Susan Stevenson: Ghosts in the Cement
Susan Wald: The Gathering
Stefania Riccardi: Ecology of Identity
Caroline Zilinsky: Exquisite Cadaver
Crispin Akerman: Paintings
Yhonnie Scarce: PHOTO 2024 presentation, Shroud of Secrecy
Ulrica Trulsson: Midwinter Echoes
Group Exhibition: People,
Lisa Reihana: Outakes
Gareth Sansom: An Old Man’s Mixtape
Darren Sylvester: PHOTO 2024 Presentation, The Doom Buggies
Bruce Nuske: Bruce Nuske with Khai Liew
Emil Cañita: At First I was Afraid
J Davies: PHOTO 2024 Presentation, In Case We Don’t Live Forever
Xiao Lu: PHOTO 2024 Presentation, The Dignity of Remembering
Group Exhibition: PHOTO 2024 Presentation, New Photographers
Group Exhibition: Only the future revisits the past
Lisa Tomasetti: PHOTO 2024 Presentation, Manifest
Emma Langridge: As is.
Benjamin Prabowo Sexton: PHOTO 2024 Presentation, A Timeless Watch
Rosemary Laing: swansongs
Maissa Alameddine and Emily McIntosh: In Grief
Debra Phillips: PHOTO 2024 Presentation, Saline
Group Exhibition: Tales of Land and Sea
Hiromi Tango: 花弁 Hanabira (Gentle Petal)
Group Exhibition: A Delicate Terrain
Group Exhibition: Materiality…but not as we know it
David Harley: Moving Painting Works
Lucy Culliton: The Easter Show
Martha Marlow: In the Shadow of the Stars
Simon Blau: Removalist
Jackson McLaren: Solo Exhibition
Michael Morley: After the War
Leah Fraser: The Thin Places
Sue Lovegrove: Water Sky
Lauren O’Connor: Two Moons
Rosalind Lemoh: Told. Retold. Untold.
Tristan Chant: Alive with pleasure!
WH!P COLLECTIVE: Stories Of Light
Gurrundul Martwili: Lulumu
Group Exhibition: Synergy, identity, portraiture and the moving body
Matthew Browne: Moment of Tangency
Fiona Hall: Zero or Nothing
Group Exhibition: Landscape Tells the Way, Illawarra
108 events,
Holly Anderson: The Light Inside a Grid.
109 events,
Annika Harding: Flux and Fog, Landscapes of the Atherton Tablelands
Annika Harding: Flux and Fog, Landscapes of the Atherton Tablelands
NorthSite Contemporary Arts presents work by Annika Harding.
115 events,
Preston Daniels and Jeremy Shockley: If Hollywood Don’t Need Us
Preston Daniels and Jeremy Shockley: If Hollywood Don’t Need Us
PIERMARQ* presents new work by Preston Daniels and Jeremy Shockley.
Gideon Rubin: The Anatomy of Seeing
Group Exhibition: Propositions, Tapestry Design Prize for Architects 2023
Group Exhibition: Propositions, Tapestry Design Prize for Architects 2023
Australian Tapestry Workshop presents a group exhibition.
Marc Etherington: My Old Heart
Ayesha Green: The Radical Utopia of the Great Pacific
Ayesha Green: The Radical Utopia of the Great Pacific
Jhana Millers Gallery presents work by Ayesha Green.
Jeremy Blincoe, Jodie Di Natale and Ella Dunn: The artist is always alone
Jeremy Blincoe, Jodie Di Natale and Ella Dunn: The artist is always alone
Hugo Michell Gallery presents a group exhibition featuring works by Jeremy Blincoe, Jodie Di Natale and Ella Dunn.
119 events,
James Tylor: Turrangka…in the shadows
Lauren Winstone: Things the body wants to tell us
Lauren Winstone: Things the body wants to tell us
Two Rooms Gallery presents work by Lauren Winstone.
Belinda Winkler and Kevin Perkins AM: Collaborative Exibition
Belinda Winkler and Kevin Perkins AM: Collaborative Exibition
Bett Gallery presents work by Belinda Winkler and Kevin Perkins AM.
Group Exhibition: PLATFORM III
122 events,
Group Exhibition: South West Art Now – A New Constellation
Group Exhibition: South West Art Now – A New Constellation
BRAG presents a group exhibition presenting a review of contemporary art practices in the South West of Australia.
Tyrone Te Waa: Te Rūma Moenga / The Mattress Room (Memory Foam)
Tyrone Te Waa: Te Rūma Moenga / The Mattress Room (Memory Foam)
Casula Powerhouse Arts Centre presents work by Tyrone Te Waa.
Group Exhibition: Paris, Impressions of Life 1880–1925
Group Exhibition: Paris, Impressions of Life 1880–1925
Bendigo Art Gallery takes visitors on a journey through the lively and picturesque streets of historic Paris.
115 events,
106 events,
Group Exhibition: Wonders of Hinton
Jónsi: Hrafntinna (Obsidian)
Group Exhibition: Heavenly Beings, Icons of the Christian Orthodox World
Jean-Luc Moulène: Jean-Luc Moulène and Teams
Group Exhibition: Wurrdha Marra
Margaret Olley, Laura Jones, India Mark and Mirra Whale: Light & Life
Mai Nguyễn-Long: Kôgábịnô
John Nixon: Four Decades, Five Hundred Prints
Louise Bourgeois: Has the Day Invaded the Night or Has the Night Invaded the Day?
Emily Kam Kngwarray: Solo Exhibition
Katy B Plummer: Margaret and the Grey Mare
Leanne Tobin: Memories Of Water
Eddie Abd: The unbearable right to see and be seen
Group Exhibition: HIGH FIVE!
Telly Tuita: Tongpop’s Great Expectations
Group Exhibition: Darebin Art Prize 2024
The Geoff Raby Collection: In Our Time, Four decades of art from China and beyond
Group Exhibition: Open Print Exchange
Yhonnie Scarce: The Light of Day
Group Exhibition: Ngurruwarra/Derndernyin (stone fish trap)
Selina Kudo: Conversations with My Barista (Real or Imagined)
Elizabeth Barnett: Milk
Euan Macleod and Geoff Dixon: Facing Time, 50 Years
Steven Rhall and Sung Tieu: Statecraft
Group Exhibition: SpotFire
Jeremy Eaton and Nicholas Smith: Dressings
Sarah Mufford: Fluttering on the Surface
Richilde Flavell: Ok! Motherhood
Rita Winiger: New Surroundings
Group Exhibition: With Nature
Eden Menta: PHOTO 2024 presentation, The little things we fight for
Australian Society of Miniature Art: A Closer Look
Group Exhibition: ARTEXPRESS 2024
Group Exhibition: First Class 23
Group Exhibition: Conversations in Space
Group Exhibition: How we remember tomorrow
Ash Keating: PRESSURE
Wanjun Carpenter: Look around (it’s not all roses)
Charlotte Haywood: MNEMONIC VEGETABLES
Group Exhibition: Jintulu, People of the Sun
Joan Ross and Caroline Rothwell: in the same boat
Group Exhibition: ARTitecture, Artists Visioning the World Built by Man
Deborah White: Everlasting Happiness
Gordon Barney and Lorraine Daylight: Father and Daughter
Nani Puspasari: Childhood Cheeks, Grown-Up Madness
Daniel Mudie Cunningham: Proud Mary
Mirdidingkingathi Juwarnda Sally Gabori and Ginger Riley Munduwalawala: All About Art, Counterpoint
wani toaishara: The Uncanny and The Magnificent
Group Exhibition: Language Exchange
Liz Williamson: Weaving Eucalypts Project
Miguel Aquilizan and Jessica Dorizac: Pilgrimage, Remote Animism & Ornamental Displacements
Group Exhibition: Staging Oneself
Sancintya Mohini Simpson: ām / ammā / mā maram
Caroline Zilinsky: Exquisite Cadaver
Yhonnie Scarce: PHOTO 2024 presentation, Shroud of Secrecy
Lisa Reihana: Outakes
Gareth Sansom: An Old Man’s Mixtape
Darren Sylvester: PHOTO 2024 Presentation, The Doom Buggies
Bruce Nuske: Bruce Nuske with Khai Liew
Emil Cañita: At First I was Afraid
J Davies: PHOTO 2024 Presentation, In Case We Don’t Live Forever
Xiao Lu: PHOTO 2024 Presentation, The Dignity of Remembering
Group Exhibition: PHOTO 2024 Presentation, New Photographers
Group Exhibition: Only the future revisits the past
Lisa Tomasetti: PHOTO 2024 Presentation, Manifest
Emma Langridge: As is.
Benjamin Prabowo Sexton: PHOTO 2024 Presentation, A Timeless Watch
Rosemary Laing: swansongs
Maissa Alameddine and Emily McIntosh: In Grief
Debra Phillips: PHOTO 2024 Presentation, Saline
Group Exhibition: Tales of Land and Sea
Hiromi Tango: 花弁 Hanabira (Gentle Petal)
Group Exhibition: A Delicate Terrain
Group Exhibition: Materiality…but not as we know it
David Harley: Moving Painting Works
Lucy Culliton: The Easter Show
Martha Marlow: In the Shadow of the Stars
Simon Blau: Removalist
Jackson McLaren: Solo Exhibition
Michael Morley: After the War
Leah Fraser: The Thin Places
Sue Lovegrove: Water Sky
Lauren O’Connor: Two Moons
Rosalind Lemoh: Told. Retold. Untold.
Tristan Chant: Alive with pleasure!
WH!P COLLECTIVE: Stories Of Light
Gurrundul Martwili: Lulumu
Group Exhibition: Synergy, identity, portraiture and the moving body
Matthew Browne: Moment of Tangency
Fiona Hall: Zero or Nothing
Group Exhibition: Landscape Tells the Way, Illawarra
Holly Anderson: The Light Inside a Grid.
Annika Harding: Flux and Fog, Landscapes of the Atherton Tablelands
Preston Daniels and Jeremy Shockley: If Hollywood Don’t Need Us
Gideon Rubin: The Anatomy of Seeing
Group Exhibition: Propositions, Tapestry Design Prize for Architects 2023
Marc Etherington: My Old Heart
Ayesha Green: The Radical Utopia of the Great Pacific
Jeremy Blincoe, Jodie Di Natale and Ella Dunn: The artist is always alone
James Tylor: Turrangka…in the shadows
Lauren Winstone: Things the body wants to tell us
Belinda Winkler and Kevin Perkins AM: Collaborative Exibition
Group Exhibition: PLATFORM III
Group Exhibition: South West Art Now – A New Constellation
Tyrone Te Waa: Te Rūma Moenga / The Mattress Room (Memory Foam)
Group Exhibition: Paris, Impressions of Life 1880–1925
105 events,
111 events,
Linda Pickering: Re-Imagined
Katherine Throne: Floral Rebellion
Arthur (Jalyirri) Dixon: Solo Exhibition
Arthur (Jalyirri) Dixon: Solo Exhibition
Niagara Galleries presents Arthur (Jalyirri) Dixon's debut solo exhibition.
Damien Kurth: Coil
Daegan Wells: MADE FOR THE HOME
Group Exhibition: The Women’s Show
114 events,
Derek O’Connor: The Village Within
Hubert Pareroultja: When the Rain Tumbles Down in July
Hubert Pareroultja: When the Rain Tumbles Down in July
Nanda\Hobbs presents work by Hubert Pareroultja.
Kirrily Humphries: Colossal wreck
115 events,
Fergus Binns: Notes to Citizen
Wik & Kugu Arts Centre Artists: Aak Ngench Thayan, Strong Country
Wik & Kugu Arts Centre Artists: Aak Ngench Thayan, Strong Country
D'Lan Contemporary presents work by the artists of the Wik & Kugu Arts Centre.
122 events,
Laure Prouvost: Oui Move in You
Laure Prouvost: Oui Move in You
The Australian Centre for Contemporary Art presents work by French artist Laure Prouvost.
Rebecca Baumann: Solo Exhibition
David Morgan: Unfinished Business
Group Exhibition: National Photography Prize 2024
Group Exhibition: National Photography Prize 2024
Murray Art Museum Albury (MAMA) presents the 2024 National Photography Prize.
Judy Watson: mudunama kundana wandaraba jarribirri
Judy Watson: mudunama kundana wandaraba jarribirri
Queensland Art Gallery | Gallery of Modern Art presents work by Judy Watson.
Dianne Fogwell: Prescience
Group Exhibition: 2024 John Villiers Outback Art Prize Finalist Exhibition
Group Exhibition: 2024 John Villiers Outback Art Prize Finalist Exhibition
Outback Regional Gallery presents a group exhibition of works by finalists in the 2024 John Villiers Outback Art Prize.
Donna Marcus: Pallet
116 events,
108 events,
Group Exhibition: Wonders of Hinton
Jónsi: Hrafntinna (Obsidian)
Group Exhibition: Heavenly Beings, Icons of the Christian Orthodox World
Jean-Luc Moulène: Jean-Luc Moulène and Teams
Group Exhibition: Wurrdha Marra
Margaret Olley, Laura Jones, India Mark and Mirra Whale: Light & Life
Mai Nguyễn-Long: Kôgábịnô
John Nixon: Four Decades, Five Hundred Prints
Louise Bourgeois: Has the Day Invaded the Night or Has the Night Invaded the Day?
Emily Kam Kngwarray: Solo Exhibition
Katy B Plummer: Margaret and the Grey Mare
Leanne Tobin: Memories Of Water
Eddie Abd: The unbearable right to see and be seen
Group Exhibition: HIGH FIVE!
Telly Tuita: Tongpop’s Great Expectations
The Geoff Raby Collection: In Our Time, Four decades of art from China and beyond
Group Exhibition: Open Print Exchange
Yhonnie Scarce: The Light of Day
Group Exhibition: Ngurruwarra/Derndernyin (stone fish trap)
Selina Kudo: Conversations with My Barista (Real or Imagined)
Euan Macleod and Geoff Dixon: Facing Time, 50 Years
Group Exhibition: SpotFire
Jeremy Eaton and Nicholas Smith: Dressings
Rita Winiger: New Surroundings
Group Exhibition: With Nature
Australian Society of Miniature Art: A Closer Look
Group Exhibition: ARTEXPRESS 2024
Group Exhibition: First Class 23
Group Exhibition: Conversations in Space
Group Exhibition: How we remember tomorrow
Wanjun Carpenter: Look around (it’s not all roses)
Charlotte Haywood: MNEMONIC VEGETABLES
Group Exhibition: Jintulu, People of the Sun
Joan Ross and Caroline Rothwell: in the same boat
Group Exhibition: ARTitecture, Artists Visioning the World Built by Man
Deborah White: Everlasting Happiness
Nani Puspasari: Childhood Cheeks, Grown-Up Madness
Daniel Mudie Cunningham: Proud Mary
Mirdidingkingathi Juwarnda Sally Gabori and Ginger Riley Munduwalawala: All About Art, Counterpoint
Group Exhibition: Language Exchange
Liz Williamson: Weaving Eucalypts Project
Miguel Aquilizan and Jessica Dorizac: Pilgrimage, Remote Animism & Ornamental Displacements
Group Exhibition: Staging Oneself
Sancintya Mohini Simpson: ām / ammā / mā maram
Caroline Zilinsky: Exquisite Cadaver
Yhonnie Scarce: PHOTO 2024 presentation, Shroud of Secrecy
Gareth Sansom: An Old Man’s Mixtape
Darren Sylvester: PHOTO 2024 Presentation, The Doom Buggies
Bruce Nuske: Bruce Nuske with Khai Liew
Emil Cañita: At First I was Afraid
Xiao Lu: PHOTO 2024 Presentation, The Dignity of Remembering
Group Exhibition: Only the future revisits the past
Rosemary Laing: swansongs
Maissa Alameddine and Emily McIntosh: In Grief
Debra Phillips: PHOTO 2024 Presentation, Saline
Group Exhibition: Tales of Land and Sea
Hiromi Tango: 花弁 Hanabira (Gentle Petal)
Group Exhibition: A Delicate Terrain
Group Exhibition: Materiality…but not as we know it
Lucy Culliton: The Easter Show
Martha Marlow: In the Shadow of the Stars
Simon Blau: Removalist
Jackson McLaren: Solo Exhibition
Michael Morley: After the War
Leah Fraser: The Thin Places
Sue Lovegrove: Water Sky
Lauren O’Connor: Two Moons
Rosalind Lemoh: Told. Retold. Untold.
Tristan Chant: Alive with pleasure!
WH!P COLLECTIVE: Stories Of Light
Group Exhibition: Synergy, identity, portraiture and the moving body
Matthew Browne: Moment of Tangency
Fiona Hall: Zero or Nothing
Group Exhibition: Landscape Tells the Way, Illawarra
Holly Anderson: The Light Inside a Grid.
Annika Harding: Flux and Fog, Landscapes of the Atherton Tablelands
Preston Daniels and Jeremy Shockley: If Hollywood Don’t Need Us
Gideon Rubin: The Anatomy of Seeing
Group Exhibition: Propositions, Tapestry Design Prize for Architects 2023
Marc Etherington: My Old Heart
Ayesha Green: The Radical Utopia of the Great Pacific
Jeremy Blincoe, Jodie Di Natale and Ella Dunn: The artist is always alone
James Tylor: Turrangka…in the shadows
Lauren Winstone: Things the body wants to tell us
Belinda Winkler and Kevin Perkins AM: Collaborative Exibition
Group Exhibition: PLATFORM III
Group Exhibition: South West Art Now – A New Constellation
Tyrone Te Waa: Te Rūma Moenga / The Mattress Room (Memory Foam)
Group Exhibition: Paris, Impressions of Life 1880–1925
Linda Pickering: Re-Imagined
Katherine Throne: Floral Rebellion
Arthur (Jalyirri) Dixon: Solo Exhibition
Damien Kurth: Coil
Daegan Wells: MADE FOR THE HOME
Group Exhibition: The Women’s Show
Derek O’Connor: The Village Within
Hubert Pareroultja: When the Rain Tumbles Down in July
Kirrily Humphries: Colossal wreck
Fergus Binns: Notes to Citizen
Wik & Kugu Arts Centre Artists: Aak Ngench Thayan, Strong Country
Laure Prouvost: Oui Move in You
Rebecca Baumann: Solo Exhibition
David Morgan: Unfinished Business
Group Exhibition: National Photography Prize 2024
Judy Watson: mudunama kundana wandaraba jarribirri
Dianne Fogwell: Prescience
Group Exhibition: 2024 John Villiers Outback Art Prize Finalist Exhibition
Donna Marcus: Pallet
108 events,
108 events,
110 events,
Scott Redford: Auto Rothkos
Hiria Anderson-Mita: Te Hokinga Mai
Hiria Anderson-Mita: Te Hokinga Mai
Page Galleries presents a solo exhibition from Hira Anderson-Mita.
Group Exhibition: HOME GROWN, A Critical Past
Group Exhibition: HOME GROWN, A Critical Past
Art Space on The Concourse presents a group exhibition.